Terminologia

Haute couture, prêt-à-porter, cruise, resort – najważniejsze pojęcia w świecie mody

Haute Couture to dział luksusowego krawiectwa tworzonego na specjalne zamówienie klienta (przeciwnie niż pret a porter o charakterze masowym). Ojcem tego wynalazku jest Charles Frederick Worth, który zaopatrywał w oryginalne, niepowtarzalne kreacje własnego projektu angielską i brytyjską arystokrację w latach 70. XVIII wieku, czyli był kimś na wzór dzisiejszego projektanta.

Termin haute couture chroniony jest przez francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji, a domy mody posługujące się tym terminem obowiązuje szereg reguł. Dotyczą one nie tylko określonej ilości pracowników i modelek oraz posiadania dwóch pracowni (w jednej powstają garnitury a w drugiej suknie), ale także samej techniki – kreacje szyte są ręcznie i przedstawiane w ramach co najmniej dwóch kolekcji na przestrzeni roku. Pokaz przygotowany jest z szalonym rozmachem i ma charakter zamknięty.

Projekty haute couture potrafią osiągać zawrotne ceny sięgające nawet kilku tysięcy euro. Wynika to z rozmachu całego projektu obejmującego nie tylko odszyty z ręcznie i wykonywany z najdroższym materiałów strój, ale także przymiarki, które klientka odbywa w różnych miejscach na świecie (tam, gdzie akurat przebywa). Dodatkowo produkcja odbywa się wieloetapowo, a za stworzenie finalnego projektu odpowiada szereg ludzi – od krawców, złotników, modystek, szewców po zespół asystentów projektanta. Projekt powstaje tylko w jednym egzemplarzu, który może zostać odszyty dla klienta na zamówienie. Pokazy haute couture odbywają się dwa razy do roku – w styczniu (prezentacja kolekcji na wiosnę-lato) i lipcu (na sezon jesień-zima) w Paryżu. Wyjątkiem są marki Fendi i Dolce Gabbana, które pokazują się we Włoszech.

Pokaz haute couture na jesień i zimę 2019/2020 Givenchy Copyright @IMAXTREE/FREE

Pret a porter (ready-to-wear) czyli dosłownie ubrania gotowe do noszenia to wybiegowe kolekcje pokazywane dwa razy do roku – na sezon wiosna-lato i jesień-zima. Szyte seryjnie (a nie na zamówienie u krawca) prezentowane są w formie pokazu i od niedawna dostępne są do zakupienia już w momencie wybiegowego debiutu. Wśród modowych wyjadaczy funkcjonują na zasadzie „dania głównego” przed „deserem”, którym jest pokaz haute couture. Czasem zresztą rozmachem prześcigają te ostatnie. Istotą pret a porter jest aktualność, czyli pozostanę w zgodzie z najnowszymi trendami.

Określenie ready to wear funkcjonuje od lat 40. XX wieku, kiedy to przemysł modowy zaczął funkcjonować na skalę masową. Za to francuskie pret a porter pojawiło się już w latach 30. i nawiązywało do prezentacji w pracowniach couturierów czyli krawców, które z czasem ewoluowały w stronę klasycznych pokazów. Dziś to luksusowa moda od największych projektantów dostępna dla szerokiego grona.

To kolekcje prêt-à-porter pozwoliły mi rozwijać haute couture, karmić moją kreatywność.

Pierre Cardin

Fendi Spring Summer 2022 Milan by RUNWAY MAGAZINE

Cruise/Resort – nazwa funkcjonuje zamiennie i oznacza międzysezonowy pokaz kolekcji dedykowanej najzamożniejszym spędzającym zimowe miesiące w letnich kurortach. Zazwyczaj pokazy obejmują odzież letnią i plażową, czyli długie wziewne suknie, bikini czy odzież sportową. Odbywają się w czerwcu w różnych wybranych przez projektantów lokalizacjach. Projektanci przykładają do kolekcji Cruise wielką wagę, bo grono odbiorców sukcesywnie rośnie, a linie te cieszą się szaloną popularnością i są dużym sukcesem sprzedażowym.

Resort 2022 mat. prasowe Giambattista Valli

Pre fall to międzysezonowa kolekcja pokazywana między pokazami letnimi i zimowymi. W trakcie pokazów prefall prezentowana jest linia pośrednia między tymi dwiema porami łącząca trendy letnie i zimowe (czyli coś na włoską ciepłą jesień)

Linia pre fall może zostać pokazana na wybiegu lub w formie prezentacji w showroomie i daje przedsmak tego, co pojawi się w regularnej kolekcji na sezon jesień-zima. Na jej podstawie można przewidzieć, co projektant przygotowuje na nowy sezon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *