Jak stworzyć zrównoważoną szafę: 5-etapowy przewodnik po modzie świadomej ekologicznie
W Twojej szafie są szkielety, o których możesz nawet nie wiedzieć.
Może to przez bawełniany t-shirt, na którego wykonanie zużyto 2700 litrów wody.
A może ten akrylowy sweter, który przyczynił się do powstania 2 milionów ton mikrowłókien rocznie uwalnianych do oceanu.
I chociaż nikt z nas nie chce wspierać branży, która generuje 2–8% rocznej globalnej emisji gazów cieplarnianych, to bez świadomych działań łatwo jest zostać uczestnikiem branży fast fashion, czy ci się to podoba, czy nie.
Na szczęście są lepsze opcje. Nauka tworzenia zrównoważonej garderoby to nie tylko trend. To świadomy wybór, który przynosi korzyści naszemu zdrowiu i zdrowiu planety.
Chcesz dopasować swoją garderobę do swoich wartości? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego zrównoważony styl jest ważny, uzyskać praktyczne porady na początek oraz poznać twórców i zasoby, które już pracują na rzecz lepszej branży modowej.
Czym jest zrównoważona garderoba?
Zrównoważona garderoba to świadomie zbudowana szafa, która kieruje się zasadami zrównoważonej mody. Obejmują one:
- Wybieranie zdrowych materiałów: oznacza to używanie tkanin takich jak bawełna organiczna i inne włókna naturalne, materiałów pochodzących z recyklingu oraz takich, które nie zawierają ostrych barwników i chemikaliów lub w niewielkim stopniu opierają się na paliwach kopalnych. Chociaż zarówno tkaniny naturalne, jak i syntetyczne mają zalety i wady, możemy nauczyć się priorytetowo traktować to, co najlepsze z obu.
- Wspieranie sprawiedliwego traktowania pracowników: tylko 2% pracowników branży odzieżowej zarabia na życie godziwe wynagrodzenie. Wiele osób pracuje w niebezpiecznym i niezdrowym środowisku.
- Obniżenie konsumpcji: zamiast kupować dużo tanich ubrań, które nie służą długo, zrównoważona moda zachęca do kupowania mniejszej liczby rzeczy wyższej jakości, które posłużą dłużej.
Zrównoważony i etyczny kolektyw marek Hazel & Rose | (foto: shophazelandrose.com)
Więcej niż minimalizm
Kiedy po raz pierwszy dowiedziałam się o zrównoważonym stylu i zrównoważonej modzie, wydało mi się to ograniczające, drogie i nudne.
Ale teraz uważam to za uwalniające. Pozwala nam przyjąć styl, który naprawdę nam się podoba, zamiast ciągłego próbowania nadążać za nowymi stylami. To coś więcej niż tylko zamiana fast fashion na przedmioty wyższej jakości; chodzi o przedefiniowanie konsumpcji i życie w zgodzie ze swoimi wartościami.
Jak zrównoważona moda wpływa na Twoje życie?
Zrównoważona garderoba jest nie tylko dobra dla środowiska, ale także przynosi korzyści osobiste. Na przykład:
- Oszczędzasz czas i pieniądze: opanowanie zakupów w duchu zrównoważonego stylu wyrwie Cię z niekończącej się gry w nadrabianie zakupowych zaległości, czyli podążaniem za fast fashion. Pomaga Ci regulować zakupy pod wpływem impulsu, kupujesz to co faktycznie jest Ci potrzebne i doskonałe jakościowo co za tym idzie posłuży przez długi czas.
- Wywierasz wpływ na swoje zdrowie osobiste: Twoje ubrania to Twoja druga skóra. Odzież może mieć wpływ na nasze zdrowie, w tym ze względu na użyte tkaniny i barwniki. Traktujmy priorytetowo nasze zdrowie, stosując zrównoważony styl, ubierając się w materiały przyjazne dla planety i naszego ciała.
- Dostosuj się do swoich wartości: zrównoważony styl idzie w parze z autentycznym życiem, dostosowując wygląd do wartości. Ubieranie się zgodnie ze sobą wspiera pewność siebie, która wynika z wyrażania siebie, a nie z konformizmu.
5 kroków do stworzenia zrównoważonej garderoby
- Stwórz projekt siebie
- Oceń zostaw lub oddaj
- Ucz się języka metek
- Zbuduj bazę Twojej garderoby
- Dbaj o swoje perełki
Zauważysz, że ta lista sięga głębiej niż tylko sugerowanie zakupów z drugiej ręki lub zrównoważonych firm.
Chociaż są to również ważne elementy, zmiana sposobu myślenia o modzie i rozpoczęcie postrzegania swojej garderoby jako czegoś, co świadomie tworzysz, to najlepszy sposób na odpowiedzialne poruszanie się po świecie mody.
1. Stwórz projekt
Czas na zrozumienie Twojego stylu osobistego
Zrozumienie swojego osobistego stylu ma kluczowe znaczenie w budowaniu zrównoważonej garderoby. Pomaga Ci dokonywać świadomych wyborów, unikać zakupów pod wpływem impulsu i gwarantuje, że wybrane przez Ciebie produkty naprawdę współgrają z Twoją tożsamością i zasadami.
Choć Twój styl będzie się rozwijał z biegiem czasu, zrozumienie, jakie style najlepiej pasują do Twojego ciała i jakie kolory do Ciebie pasują, stanowi doskonałą podstawę do dalszego rozwoju.
Istnieje wiele zasobów dotyczących osobistego stylu, które możesz sprawdzić – znajdź stylistkę mody w Twoim mieście, sprawdź, czy odpowiada Ci jak opowiada o teorii koloru i typach budowy ciała i umów sie na spotkanie. Zrozumienie, jakie kształty i kolory będą do Ciebie najlepiej pasować, to świetny sposób na rozpoczęcie definiowania swojego osobistego stylu i uniknięcie impulsywnych zakupów, które Ci nie odpowiadają.
Określ co potrzebujesz w swojej garderobie
Drugim aspektem budowania zrównoważonej podstawy garderoby jest wypunktowanie różnych sytuacji, w których musisz mieć odpowiednie ubranie.
Pracujesz w domu, czy idziesz do biura, w którym wymagany jest profesjonalny strój? Jak często się przebierasz i w jakim stopniu?
Zapisując, w jakich sytuacjach często się znajdujesz, oraz wymagania dotyczące ubioru w każdej z nich, możesz uzyskać lepszy obraz tego, co tak naprawdę powinno składać się z Twojej garderoby.
Zdefiniuj swoje wartości
Kolejnym aspektem budowania fundamentów jest zdefiniowanie swoich wartości. Jeśli to czytasz, prawdopodobnie znasz już szkodliwe skutki „szybkiej mody”. Poznanie znaczenia etycznych i zrównoważonych praktyk pomoże Ci określić i utrzymać zaangażowanie w budowanie zrównoważonego stylu.
2. Oceń, zostaw lub oddaj
Sprawdź co masz w szafie
Teraz, gdy masz już luźne pojęcie o tym, co chcesz nosić, czas przejść do Twoich zasobów w garderobie. Chociaż będzie Cię korcić by natychmiast oddać rzeczy, których nie nosisz, tak naprawdę odradzam wielkie porządki w szafie z niechcianych ubrań.
Chociaż początkowo może to przynieść ulgę, często po takich porządkach pojawia się potrzebę wyjścia i zastąpienia pustego miejsca w szafie. Jeśli zdecydujesz się oddać (sprzedać) jakieś elementy, poświęć chwilę na przemyślenie, co Ci się w nich nie podoba, aby uniknąć podobnych zakupów w przyszłości.
Zamiast tego spróbuj przyjrzeć się swojej garderobie, aby zmienić sposób, w jaki ją postrzegasz. Pomyśl o swoim przyszłym ja, z określonym stylem i oceń swoją garderobę tak, jakbyś dostała te ubrania i musiała stworzyć strój z tego, co dostałaś.
Stwórz 2-3 stylizacje, które Ci się podobają i pasują do Twojego stylu. Zanotuj, jakie luki z pkt 1 są w Twojej obecnej garderobie.
Ulepsz zamiast wymienić
Jeśli masz jakieś ubrania, które Ci się podobają, ale nie pasują dobrze, rozważ ich dopasowanie u dobrej krawcowej zamiast kupowania nowego. W zależności od modelu, poprawka krawiecka często kosztuje tyle samo lub mniej, co zakup nowej odzieży, a masz pewność, że to, co masz, faktycznie pasuje, tym samym zmniejszasz zużycie materiałów, tworząc bardziej zrównoważoną garderobę.
foto Oeko Tex
3. Ucz się języka metek
Naucz się korzystania z wiedzy zawartej na etykietach
Jestem dumna z tego, że jestem dużo oszczędniejszą niż w przeszłości, ponieważ z łatwością mogę przeszukiwać wieszaki z ubraniami, aby znaleźć ukryte klejnoty.
Dzieje się tak głównie dlatego, że potrafię rozpoznać wysokiej jakości tkaniny. Ty też możesz tak robić, sprawdzając metki, niezależnie od tego czy odzież jest nowa, czy używana. Pamiętaj: wybieraj materiały naturalne, takie jak bawełna, czy len, lub (wyraźnie oznaczone) tkaniny pochodzące z recyklingu, takie jak nylon z recyklingu, zamiast innych tkanin syntetycznych, takich jak dziewiczy poliester.
Materiały te prawdopodobnie wytrzymają dłużej i będą miały lepszy wpływ na planetę, co czyni je doskonałym wyborem dla Twojej zrównoważonej garderoby.
Wybieraj marki dbające o zrównoważony rozwój
Innym sposobem na znalezienie etycznych marek, które przestrzegają zasad zrównoważonej garderoby, gdy chcesz kupić nową, jest sprawdzenie oceny zrównoważonego rozwoju marki w Good On You.
Good on You czyli: „czyta w szwach”, strona która wprost opowiada o zaangażowaniu danej marki na rzecz planety, ludzi i zwierząt.
4. Zbuduj bazę Twojej garderoby
Teraz, gdy już wiesz, czego szukać, co masz i jak znaleźć dobre opcje, zacznij uzupełniać swoją zrównoważoną garderobę, budując fundament z niezbędnych, wszechstronnych elementów.
Pomyśl o podstawowych warstwach, takich jak ponadczasowe koszule, dobrze dopasowane dżinsy i wysokiej jakości spodnie. Ponieważ prawdopodobnie będziesz je często nosić, potraktuj to jako okazję do nadania priorytetu materiałom wysokiej jakości, które wytrzymają z biegiem czasu.
Twórz gotowe stylizacje
Stwórz od pięciu do siedmiu prostych stylizacji, które odzwierciedlają Twój osobisty styl — stylizacje, do których możesz łatwo wracać, odświeżyć i upiększyć dla urozmaicenia. Pomysł stworzenia „munduru stylowego” z kilkoma łatwymi stylizacjami, do których możesz wrócić, jest świetnym podejściem, ponieważ wybranie siedmiu strojów może wydawać się mniej przytłaczającym celem niż zbudowanie całej garderoby.
Wyszukiwanie skarbów
Aby faktycznie znaleźć takie perełki, utwórz listę podstawowych elementów, które chcesz ostatecznie dodać. Zapisz, gdzie będziesz nosić te elementy i zastanów się, jak będą pasować do tego, co już masz.
Dzięki temu będziesz mieć lepszy pogląd na krój, kolor i styl, jakiego naprawdę potrzebujesz. Następnie zamiast od razu dokonywać zakupów, zachowaj listę do wglądu.
Niezależnie od tego, czy przeglądasz sklep z ubraniami używanymi, czy robisz zakupy z przyjaciółmi, podejdź do tego jak do „poszukiwania skarbów” w poszukiwaniu idealnego przedmiotu, czerpiąc radość z odkrywania każdego elementu swojej zrównoważonej garderoby, zastanów się dwa razy by uniknąć impulsywnego zakupu. Pamiętaj jakość i cena a nie marka.
5. Dbaj o swoje perełki
Pierz ostrożnie
Większość ludzi pierze swoje ubrania mimo iż tego nie wymagają. To nie tylko marnuje wodę, ale także szybko niszczy odzież. Podczas gdy bielizna i t-shirty przylegające do ciała mogą wymagać częstszego prania, na przykład dżinsy należy prać tylko po 4–5 regularnych założeniach.
Spodnie lub spódnice można zazwyczaj nosić 2–4 razy na pranie, a swetry często można założyć 5 lub więcej razy, zanim będą wymagały prania. Chociaż zależy to od osoby, przed wrzuceniem ubrania do kosza na pranie zastanów się, dlaczego pierzesz.
Proste poprawki
Nawet jeśli nigdy wcześniej nie szyłaś, zakup prostego zestawu do naprawy i nauczenie się kilku prostych poprawek, takich jak przyszywanie guzików i załatanie małego rozdarcia, może znacząco pomóc w przedłużeniu żywotności Twoich ubrań.
Kluczowe kwestie dotyczące pomyślnego zbudowania zrównoważonej garderoby
Niezależnie od tego, czy tworzenie bardziej zrównoważonej garderoby jest czymś, nad czym pracujesz, czy dopiero zaczynasz się uczyć, pomysł zmiany nawyków dotyczących ubioru może wydawać się przytłaczający. Moja największa rada to po prostu działać powoli! Najlepsze w wyskakiwaniu z pociągu fast fashion jest to, że nie ma już pośpiechu, co jest jednym z powodów, dla których nazywamy to ruchem slow fashion.
Twój autentyczny styl nie jest czymś, co zmieni się w ciągu najbliższych 3-6 miesięcy wraz z trendami w modzie, więc nie ma presji, aby od razu dopasować swoją garderobę do perfekcji.
Jak zawsze uważam, że najbardziej zrównoważony sposób myślenia to taki, który porzuca potrzebę doskonałości i zdaje sobie sprawę, że każdy krok we właściwym kierunku jest wart świętowania.
Podsumowanie
Dążenie do zrównoważonej garderoby i nauka unikania fast fashion nie jest chwilową modą; to świadoma decyzja, która ma wpływ na Twoje życie, środowisko i Twój portfel. Podczas gdy nadążanie za trendami w modzie może być wyczerpujące, spojrzenie na swoją garderobę przez pryzmat slow fashion może pozbyć się tego niepokoju, przynieść korzyści Twojemu portfelowi i przyczynić się do budowania lepszego świata.
Marzena Maciejewska
Marzena jest managerem projektu. Jej doświadczenie zarządzaniem obejmuje dziedziny: mebli i mody (produkcja odzieży). Bez względu na obszar, jej celem jest odkrywanie i poszerzanie etycznego i zrównoważonego podejścia do tworzenia świata, w którym żyjemy.