• Edukacja modowa,  Bez kategorii

  Jak stworzyć zrównoważoną szafę: 5-etapowy przewodnik po modzie świadomej ekologicznie

  W Twojej szafie są szkielety, o których możesz nawet nie wiedzieć.

  Może to przez bawełniany t-shirt, na którego wykonanie zużyto 2700 litrów wody.

  A może ten akrylowy sweter, który przyczynił się do powstania 2 milionów ton mikrowłókien rocznie uwalnianych do oceanu.

  I chociaż nikt z nas nie chce wspierać branży, która generuje 2–8% rocznej globalnej emisji gazów cieplarnianych, to bez świadomych działań łatwo jest zostać uczestnikiem branży fast fashion, czy ci się to podoba, czy nie.

  Na szczęście są lepsze opcje. Nauka tworzenia zrównoważonej garderoby to nie tylko trend. To świadomy wybór, który przynosi korzyści naszemu zdrowiu i zdrowiu planety.

  Chcesz dopasować swoją garderobę do swoich wartości? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego zrównoważony styl jest ważny, uzyskać praktyczne porady na początek oraz poznać twórców i zasoby, które już pracują na rzecz lepszej branży modowej.

  zrównoważona moda

  Czym jest zrównoważona garderoba?

  Zrównoważona garderoba to świadomie zbudowana szafa, która kieruje się zasadami zrównoważonej mody. Obejmują one:

  • Wybieranie zdrowych materiałów: oznacza to używanie tkanin takich jak bawełna organiczna i inne włókna naturalne, materiałów pochodzących z recyklingu oraz takich, które nie zawierają ostrych barwników i chemikaliów lub w niewielkim stopniu opierają się na paliwach kopalnych. Chociaż zarówno tkaniny naturalne, jak i syntetyczne mają zalety i wady, możemy nauczyć się priorytetowo traktować to, co najlepsze z obu.
  • Wspieranie sprawiedliwego traktowania pracowników: tylko 2% pracowników branży odzieżowej zarabia na życie godziwe wynagrodzenie. Wiele osób pracuje w niebezpiecznym i niezdrowym środowisku.
  • Obniżenie konsumpcji: zamiast kupować dużo tanich ubrań, które nie służą długo, zrównoważona moda zachęca do kupowania mniejszej liczby rzeczy wyższej jakości, które posłużą dłużej.

  Zrównoważony i etyczny kolektyw marek Hazel & Rose | (foto: shophazelandrose.com)

  Więcej niż minimalizm

  Kiedy po raz pierwszy dowiedziałam się o zrównoważonym stylu i zrównoważonej modzie, wydało mi się to ograniczające, drogie i nudne.

  Ale teraz uważam to za uwalniające. Pozwala nam przyjąć styl, który naprawdę nam się podoba, zamiast ciągłego próbowania nadążać za nowymi stylami. To coś więcej niż tylko zamiana fast fashion na przedmioty wyższej jakości; chodzi o przedefiniowanie konsumpcji i życie w zgodzie ze swoimi wartościami.

  Jak zrównoważona moda wpływa na Twoje życie?

  Zrównoważona garderoba jest nie tylko dobra dla środowiska, ale także przynosi korzyści osobiste. Na przykład:

  • Oszczędzasz czas i pieniądze: opanowanie zakupów w duchu zrównoważonego stylu wyrwie Cię z niekończącej się gry w nadrabianie zakupowych zaległości, czyli podążaniem za fast fashion. Pomaga Ci regulować zakupy pod wpływem impulsu, kupujesz to co faktycznie jest Ci potrzebne i doskonałe jakościowo co za tym idzie posłuży przez długi czas.
  • Wywierasz wpływ na swoje zdrowie osobiste: Twoje ubrania to Twoja druga skóra. Odzież może mieć wpływ na nasze zdrowie, w tym ze względu na użyte tkaniny i barwniki. Traktujmy priorytetowo nasze zdrowie, stosując zrównoważony styl, ubierając się w materiały przyjazne dla planety i naszego ciała.
  • Dostosuj się do swoich wartości: zrównoważony styl idzie w parze z autentycznym życiem, dostosowując wygląd do wartości. Ubieranie się zgodnie ze sobą wspiera pewność siebie, która wynika z wyrażania siebie, a nie z konformizmu.

  5 kroków do stworzenia zrównoważonej garderoby

  1. Stwórz projekt siebie
  2. Oceń zostaw lub oddaj
  3. Ucz się języka metek
  4. Zbuduj bazę Twojej garderoby
  5. Dbaj o swoje perełki

  Zauważysz, że ta lista sięga głębiej niż tylko sugerowanie zakupów z drugiej ręki lub zrównoważonych firm.

  Chociaż są to również ważne elementy, zmiana sposobu myślenia o modzie i rozpoczęcie postrzegania swojej garderoby jako czegoś, co świadomie tworzysz, to najlepszy sposób na odpowiedzialne poruszanie się po świecie mody.

  1. Stwórz projekt

  Czas na zrozumienie Twojego stylu osobistego

  Zrozumienie swojego osobistego stylu ma kluczowe znaczenie w budowaniu zrównoważonej garderoby. Pomaga Ci dokonywać świadomych wyborów, unikać zakupów pod wpływem impulsu i gwarantuje, że wybrane przez Ciebie produkty naprawdę współgrają z Twoją tożsamością i zasadami.

  Choć Twój styl będzie się rozwijał z biegiem czasu, zrozumienie, jakie style najlepiej pasują do Twojego ciała i jakie kolory do Ciebie pasują, stanowi doskonałą podstawę do dalszego rozwoju.

  Istnieje wiele zasobów dotyczących osobistego stylu, które możesz sprawdzić – znajdź stylistkę mody w Twoim mieście, sprawdź, czy odpowiada Ci jak opowiada o teorii koloru i typach budowy ciała i umów sie na spotkanie. Zrozumienie, jakie kształty i kolory będą do Ciebie najlepiej pasować, to świetny sposób na rozpoczęcie definiowania swojego osobistego stylu i uniknięcie impulsywnych zakupów, które Ci nie odpowiadają.

  Określ co potrzebujesz w swojej garderobie

  Drugim aspektem budowania zrównoważonej podstawy garderoby jest wypunktowanie różnych sytuacji, w których musisz mieć odpowiednie ubranie.

  Pracujesz w domu, czy idziesz do biura, w którym wymagany jest profesjonalny strój? Jak często się przebierasz i w jakim stopniu?

  Zapisując, w jakich sytuacjach często się znajdujesz, oraz wymagania dotyczące ubioru w każdej z nich, możesz uzyskać lepszy obraz tego, co tak naprawdę powinno składać się z Twojej garderoby.

  Zdefiniuj swoje wartości

  Kolejnym aspektem budowania fundamentów jest zdefiniowanie swoich wartości. Jeśli to czytasz, prawdopodobnie znasz już szkodliwe skutki „szybkiej mody”. Poznanie znaczenia etycznych i zrównoważonych praktyk pomoże Ci określić i utrzymać zaangażowanie w budowanie zrównoważonego stylu.

  2. Oceń, zostaw lub oddaj

  Sprawdź co masz w szafie

  Teraz, gdy masz już luźne pojęcie o tym, co chcesz nosić, czas przejść do Twoich zasobów w garderobie. Chociaż będzie Cię korcić by natychmiast oddać rzeczy, których nie nosisz, tak naprawdę odradzam wielkie porządki w szafie z niechcianych ubrań.

  Chociaż początkowo może to przynieść ulgę, często po takich porządkach pojawia się potrzebę wyjścia i zastąpienia pustego miejsca w szafie. Jeśli zdecydujesz się oddać (sprzedać) jakieś elementy, poświęć chwilę na przemyślenie, co Ci się w nich nie podoba, aby uniknąć podobnych zakupów w przyszłości.

  Zamiast tego spróbuj przyjrzeć się swojej garderobie, aby zmienić sposób, w jaki ją postrzegasz. Pomyśl o swoim przyszłym ja, z określonym stylem i oceń swoją garderobę tak, jakbyś dostała te ubrania i musiała stworzyć strój z tego, co dostałaś.

  Stwórz 2-3 stylizacje, które Ci się podobają i pasują do Twojego stylu. Zanotuj, jakie luki z pkt 1 są w Twojej obecnej garderobie.

  Ulepsz zamiast wymienić

  Jeśli masz jakieś ubrania, które Ci się podobają, ale nie pasują dobrze, rozważ ich dopasowanie u dobrej krawcowej zamiast kupowania nowego. W zależności od modelu, poprawka krawiecka często kosztuje tyle samo lub mniej, co zakup nowej odzieży, a masz pewność, że ​​to, co masz, faktycznie pasuje, tym samym zmniejszasz zużycie materiałów, tworząc bardziej zrównoważoną garderobę.

  foto Oeko Tex

  3. Ucz się języka metek

  Naucz się korzystania z wiedzy zawartej na etykietach

  Jestem dumna z tego, że jestem dużo oszczędniejszą niż w przeszłości, ponieważ z łatwością mogę przeszukiwać wieszaki z ubraniami, aby znaleźć ukryte klejnoty.

  Dzieje się tak głównie dlatego, że potrafię rozpoznać wysokiej jakości tkaniny. Ty też możesz tak robić, sprawdzając metki, niezależnie od tego czy odzież jest nowa, czy używana. Pamiętaj: wybieraj materiały naturalne, takie jak bawełna, czy len, lub (wyraźnie oznaczone) tkaniny pochodzące z recyklingu, takie jak nylon z recyklingu, zamiast innych tkanin syntetycznych, takich jak dziewiczy poliester.

  Materiały te prawdopodobnie wytrzymają dłużej i będą miały lepszy wpływ na planetę, co czyni je doskonałym wyborem dla Twojej zrównoważonej garderoby.

  Wybieraj marki dbające o zrównoważony rozwój

  Innym sposobem na znalezienie etycznych marek, które przestrzegają zasad zrównoważonej garderoby, gdy chcesz kupić nową, jest sprawdzenie oceny zrównoważonego rozwoju marki w Good On You.

  Good on You czyli: „czyta w szwach”, strona która wprost opowiada o zaangażowaniu danej marki na rzecz planety, ludzi i zwierząt.

  4. Zbuduj bazę Twojej garderoby

  Teraz, gdy już wiesz, czego szukać, co masz i jak znaleźć dobre opcje, zacznij uzupełniać swoją zrównoważoną garderobę, budując fundament z niezbędnych, wszechstronnych elementów.

  Pomyśl o podstawowych warstwach, takich jak ponadczasowe koszule, dobrze dopasowane dżinsy i wysokiej jakości spodnie. Ponieważ prawdopodobnie będziesz je często nosić, potraktuj to jako okazję do nadania priorytetu materiałom wysokiej jakości, które wytrzymają z biegiem czasu.

  Twórz gotowe stylizacje

  Stwórz od pięciu do siedmiu prostych stylizacji, które odzwierciedlają Twój osobisty styl — stylizacje, do których możesz łatwo wracać, odświeżyć i upiększyć dla urozmaicenia. Pomysł stworzenia „munduru stylowego” z kilkoma łatwymi stylizacjami, do których możesz wrócić, jest świetnym podejściem, ponieważ wybranie siedmiu strojów może wydawać się mniej przytłaczającym celem niż zbudowanie całej garderoby.

  Wyszukiwanie skarbów

  Aby faktycznie znaleźć takie perełki, utwórz listę podstawowych elementów, które chcesz ostatecznie dodać. Zapisz, gdzie będziesz nosić te elementy i zastanów się, jak będą pasować do tego, co już masz.

  Dzięki temu będziesz mieć lepszy pogląd na krój, kolor i styl, jakiego naprawdę potrzebujesz. Następnie zamiast od razu dokonywać zakupów, zachowaj listę do wglądu.

  Niezależnie od tego, czy przeglądasz sklep z ubraniami używanymi, czy robisz zakupy z przyjaciółmi, podejdź do tego jak do „poszukiwania skarbów” w poszukiwaniu idealnego przedmiotu, czerpiąc radość z odkrywania każdego elementu swojej zrównoważonej garderoby, zastanów się dwa razy by uniknąć impulsywnego zakupu. Pamiętaj jakość i cena a nie marka.

  5. Dbaj o swoje perełki

  Pierz ostrożnie

  Większość ludzi pierze swoje ubrania mimo iż tego nie wymagają. To nie tylko marnuje wodę, ale także szybko niszczy odzież. Podczas gdy bielizna i t-shirty przylegające do ciała mogą wymagać częstszego prania, na przykład dżinsy należy prać tylko po 4–5 regularnych założeniach.

  Spodnie lub spódnice można zazwyczaj nosić 2–4 razy na pranie, a swetry często można założyć 5 lub więcej razy, zanim będą wymagały prania. Chociaż zależy to od osoby, przed wrzuceniem ubrania do kosza na pranie zastanów się, dlaczego pierzesz.

  Proste poprawki

  Nawet jeśli nigdy wcześniej nie szyłaś, zakup prostego zestawu do naprawy i nauczenie się kilku prostych poprawek, takich jak przyszywanie guzików i załatanie małego rozdarcia, może znacząco pomóc w przedłużeniu żywotności Twoich ubrań.

  przybornik krawiecki
  przybornik krawiecki

  Kluczowe kwestie dotyczące pomyślnego zbudowania zrównoważonej garderoby

  Niezależnie od tego, czy tworzenie bardziej zrównoważonej garderoby jest czymś, nad czym pracujesz, czy dopiero zaczynasz się uczyć, pomysł zmiany nawyków dotyczących ubioru może wydawać się przytłaczający. Moja największa rada to po prostu działać powoli! Najlepsze w wyskakiwaniu z pociągu fast fashion jest to, że nie ma już pośpiechu, co jest jednym z powodów, dla których nazywamy to ruchem slow fashion.

  Twój autentyczny styl nie jest czymś, co zmieni się w ciągu najbliższych 3-6 miesięcy wraz z trendami w modzie, więc nie ma presji, aby od razu dopasować swoją garderobę do perfekcji.

  Jak zawsze uważam, że najbardziej zrównoważony sposób myślenia to taki, który porzuca potrzebę doskonałości i zdaje sobie sprawę, że każdy krok we właściwym kierunku jest wart świętowania.

  Podsumowanie

  Dążenie do zrównoważonej garderoby i nauka unikania fast fashion nie jest chwilową modą; to świadoma decyzja, która ma wpływ na Twoje życie, środowisko i Twój portfel. Podczas gdy nadążanie za trendami w modzie może być wyczerpujące, spojrzenie na swoją garderobę przez pryzmat slow fashion może pozbyć się tego niepokoju, przynieść korzyści Twojemu portfelowi i przyczynić się do budowania lepszego świata.

 • Edukacja modowa

  Tkaniny naturalne a syntetyczne: poznaj kluczowe różnice i wpływ na środowisko

  koszule bawełniana i poliester

  Opowieść o dwóch koszulkach: pierwsza będzie rozkładała się nawet 200 lat. Do wytworzenia drugiej potrzeba aż 2700 litrów wody.Ta pierwsza koszulka została wykonana z poliestru, materiału syntetycznego. A druga? Bawełna.

  Porównując tkaniny naturalne i syntetyczne, łatwo założyć, że naturalne jest lepsze. Historia jest jednak bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Obydwa materiały mają swoje zalety i wady, przez co trudno jest zorientować się, co masz na sobie i co powinieneś nosić.

  Na szczęście, to nie jest skomplikowane. Poznanie tkanin naturalnych i syntetycznych – sposobu ich wykonania, zalet i obaw oraz nauczenie się rozróżniania najlepszych opcji – może dać ci znacznie większą kontrolę nad swoimi wyborami.

  Jeśli chcesz zrozumieć, czym dokładnie jest tkanina naturalna i syntetyczna, jakie są zalety i wady oraz najlepsze opcje dla obu, czytaj dalej.

  Rajstopy gatta

  Rajstopy z poliamidu (foto gatta.pl)

  Czym są tkaniny naturalne i syntetyczne?

  Włókna naturalne powstają z włókien zwierzęcych lub roślinnych. Przykładami są bawełna, wełna, len lub jedwab.

  Z drugiej strony włókna syntetyczne są wytwarzane przez człowieka i tworzone przy użyciu różnych substancji chemicznych. Przykładami są poliester, poliamid, nylon i lycra.

  Podczas gdy naturalne tkaniny istniały tak długo, jak ludzie nosili ubrania, włókna syntetyczne pojawiły się dopiero w latach trzydziestych XX wieku, kiedy po raz pierwszy wprowadzono je, aby wyroby pończosznicze były bardziej elastyczne i mocne.

  Nylonowa pończocha

  35-metrowa noga reklamująca Nylons – nylonowe pończochy w Los Angeles w 1946 r. (Zdjęcie: Muzeum i Biblioteka Hagley)

  Włókna syntetyczne są tanie w produkcji. Dlatego też po kryzysie gospodarczym w latach trzydziestych XX wieku stały się one popularnym wyborem. Obecnie tkaniny syntetyczne można znaleźć praktycznie wszędzie, gdzie spojrzysz. W rzeczywistości 62% wszystkich produkowanych obecnie włókien to włókna syntetyczne.

  Z czego wykonane są włókna naturalne i syntetyczne?

  Pochodzenie włókien naturalnych i syntetycznych to dwie zupełnie różne historie.

  Z czego wykonane są włókna syntetyczne?

  Włókna syntetyczne są wytwarzane z substancji chemicznych zwanych polimerami, które pochodzą z paliw kopalnych, takich jak węgiel i ropa naftowa, i są podobne do tworzyw sztucznych.

  Po obróbce chemicznej polimery wytłacza się w nici. Typowe materiały syntetyczne obejmują poliester, nylon i akryl.

  Z czego wykonane są włókna naturalne?

  Włókna naturalne pochodzą z włókien roślinnych i produktów zwierzęcych. Do typowych włókien naturalnych zalicza się bawełnę, wełnę owczą, len z lnu i jedwab z jedwabników. Włókna są dokładnie czyszczone i przekształcane w przędzę.

  Jak powstają tkaniny naturalne i syntetyczne?

  Gdy materiały syntetyczne lub naturalne zostaną przetworzone we włókna, włókna te są następnie skręcone razem, aby utworzyć przędzę. Następnie maszyny tkają lub dzieją je w tkaniny.

  Jak powstaje przędza – The Crochet Club

  Praktyczne właściwości włókien naturalnych i syntetycznych

  Koszty i wpływ na środowisko to nie jedyne kwestie, na które zwracają uwagę marki modowe przy wyborze włókien syntetycznych i naturalnych. Obydwa mają zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego ubrania.

  Korzyści z naturalnego włókna

  • Oddychalność: naturalne tkaniny umożliwiają cyrkulację powietrza przez ubranie, co jest szczególnie ważne w przypadku odzieży takiej jak bielizna.
  • Ciepło: tkaniny takie jak wełna są idealne na odzież zimową.
  • Odprowadzanie wilgoci: naturalne włókna chronią ciało przed potem i inną wilgocią.

  Włókno naturalne – wady

  • Chłonność: chociaż może to być zaletą, oznacza to również, że włókna naturalne nie są wodoodporne.
  • Trudniejsze w pielęgnacji: pielęgnacja włókien naturalnych, takich jak jedwab, len i wełna, wymaga więcej kroków, ponieważ mogą wymagać specjalnego wyprania i wysuszenia na powietrzu.

  Odzież sportowa z poliestru (foto: gstockstudio)

  Korzyści z włókien syntetycznych

  • Wodoodporność: syntetyki wyróżniają się odpornością na wodę, co czyni je najlepszym wyborem do wielu sprzętów outdoorowych.
  • Rozciągliwość: ich elastyczność zapewnia wygodę i elastyczność, szczególnie przydatna w przypadku odzieży sportowej.
  • Odporność na zagniecenia: tkaniny syntetyczne są często pozbawione zmarszczek.
  • Łatwe w pielęgnacji: syntetyki nie wymagają specjalnej konserwacji i wytrzymują wiele prań.

  Wady włókien syntetycznych

  • Nieoddychające: w przeciwieństwie do włókien naturalnych, materiały syntetyczne mogą przyklejać się do skóry i zatrzymywać ciepło.
  • Brak odporności na ciepło: Ponieważ tworzywa sztuczne są w zasadzie tworzywami sztucznymi, mogą się stopić i odkształcić pod wpływem zbyt wysokiej temperatury.

  Podsumowanie: różnice w właściwościach włókien naturalnych i syntetycznych

  Włókna syntetyczne mogą być tanie, wodoodporne, rozciągliwe i łatwe w pielęgnacji. Świetnie nadają się do odzieży sportowej i outdoorowej.

  Włókna naturalne są oddychające i odprowadzają wilgoć, dzięki czemu idealnie nadają się na bieliznę i regulują temperaturę (wełna zapewnia ciepło, a len i bawełna mogą być lekkie i przewiewne).

  Naturalne czy syntetyczne: co jest bardziej zrównoważone?

  Łatwo założyć, że włókna naturalne, które pochodzą z natury, są bardziej zrównoważone. Jednak nie jest to takie czarno-białe.

  Czy naturalne tkaniny naprawdę są zrównoważone?

  Włókna naturalne mają potencjał, aby być zrównoważone, ponieważ pochodzą z naturalnych źródeł i ulegają biodegradacji. Jednak kwestie, które mogą to podważyć, obejmują:

  • Zużycie wody: rośliny uprawne takie jak bawełna zużywają dużo wody. Jedwab wymaga również dużych ilości wody w produkcji.
  • Wpływ monokultury na ekosystem: Wysokie zapotrzebowanie na włókna naturalne powoduje zniszczenie naturalnych ekosystemów w wyniku nadmiernej produkcji jednej uprawy.
  • Stosowanie pestycydów: Intensywne stosowanie pestycydów w przypadku niektórych upraw szkodzi również ekosystemom i rolnikom.
  • Produkcja metanu: Zwierzęta takie jak owce i krowy wykorzystywane do produkcji wełny i skóry wytwarzają duże ilości metanu, co ma wpływ na globalne ocieplenie. Tu (redaktor Marzena) ma zgoła odmienne zdanie (nie ma potwierdzonych badań odnośnie faktycznych ilości metanu wytwarzanych przez krowy), ale by artykuł był zgodny z ogólną wiedzą podajemy jak wyżej.
  bawełna a pestycydy

  Czy tkaniny syntetyczne są zrównoważone?

  Ponieważ materiały syntetyczne nie opierają się na uprawie roślin ani wykorzystywaniu zwierząt, mogą być mniej wodochłonne i wegańskie. Mają one własny zestaw problemów:

  • Zależność od paliw kopalnych: materiały syntetyczne są wytwarzane z paliw kopalnych, które uwalniają gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla i pogłębiają globalne ocieplenie.
  • Niebiodegradowalne: tkaniny syntetyczne nie rozkładają się jak włókna naturalne, powodując zanieczyszczenie wysypisk śmieci.
  • Zanieczyszczenie mikrofibrą: podczas prania tkanin syntetycznych maleńkie kawałki zwane mikrofibrami odpadają i przedostają się do strumienia wody. Szkodzi to wszystkim, od oceanów po glebę, na której uprawia się rośliny.
  • Barwniki toksyczne: aby przykleić się do tkanin syntetycznych, które często zawierają toksyczne chemikalia.
  ścieki po produkcji tkanin

  Kluczowe wnioski dotyczące zrównoważonego rozwoju

  Podsumowując, włókna naturalne mogą marnować dużo wody, szkodzić ekosystemom, w których są uprawiane i zwiększać globalne ocieplenie poprzez produkcję metanu.

  Włókna syntetyczne nie ulegają biodegradacji, co powoduje powstawanie odpadów i zanieczyszczeń mikrofibrami, opierają się na paliwach kopalnych i wykorzystują agresywne chemikalia.

  Zatem, biorąc pod uwagę istotne wady obu opcji, co możemy zrobić? Na szczęście istnieją sposoby, aby wybrać to, co najlepsze i porzucić resztę.

  TRZY sposoby wyboru najbardziej zrównoważonych tkanin

  Tkaniny, niezależnie od ich pochodzenia, mogą skrywać brudne tajemnice dotyczące sposobu ich wykonania. Istnieją jednak lepsze opcje zarówno dla włókien syntetycznych, jak i naturalnych. Oto na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy.

  1. Wybierz odzież z włókien naturalnych o niskim wpływie na środowisko

  Naturalne tkaniny, takie jak len i konopie, mają mniejszy wpływ na środowisko.

  Nie wymagają tak dużo wody jak bawełna i są uprawą zero odpadową, co oznacza, że ​​wykorzystuje się całą uprawę.

  Fot.: Roe & Joe polska marka wykorzystująca certyfikowaną bawełnę organiczną.

  2. Poszukaj certyfikowanych organicznych włókien naturalnych

  Certyfikaty organiczne dla tkanin naturalnych, takich jak GOT, zapewniają stosowanie praktyk uczciwego handlu i unikanie szkodliwych pestycydów.

  Miasto we Włoszech, które przetwarza odzież na nową.

  3. Wypróbuj tkaniny syntetyczne pochodzące z recyklingu

  Tkaniny syntetyczne pochodzące z recyklingu wykorzystują odpady prokonsumenckie, takie jak stare butelki po wodzie i zużyte sieci na ryby lub stare tekstylia, i przekształcają je w nowe tkaniny. Oznacza to, że zużywa się mniej surowców pierwotnych, a w procesie zbierane są odpady. Marki takie jak El supaya korzystają z materiałów pochodzących z recyklingu.

  Recykling

  Ubrania pochodzące z poliestru z recyklingu (foto elsupaya.com)

  A co z tkaninami półsyntetycznymi?

  Chociaż mówimy o tkaninach wykonanych z włókien naturalnych lub syntetycznych, tak naprawdę istnieje jeszcze jedna opcja pomiędzy nimi: tkaniny półsyntetyczne.

  Półsyntetyki powstają w podobny sposób jak włókna syntetyczne, ale podobnie jak włókna naturalne, pochodzą z celulozy roślinnej, a nie z ropy naftowej i węgla.

  włókno bambusowe

  Czy półsyntetyczny, to częściowo zrównoważony?

  Jednym z takich powszechnych włókien półsyntetycznych jest bambus. Bambus jest często postrzegany jako roślina zrównoważona ze względu na takie cechy, jak szybki odrost, naturalna regeneracja i niskie zapotrzebowanie na wodę.

  Jednak to, że jest wykonany z naturalnych źródeł, nie oznacza od razu, że jest zrównoważony.

  Na przykład bambus jest najczęściej postrzegany jako tkanina zwana sztucznym jedwabiem. Ten półsyntetyczny materiał wykorzystuje agresywne chemikalia, takie jak soda kaustyczna i dwusiarczek węgla, i powoduje powstawanie nadmiernych odpadów w procesie.

  Zrównoważone opcje półsyntetyczne…

  Na szczęście niektóre tkaniny półsyntetyczne czynią postępy w kierunku zrównoważonego rozwoju.

  Na przykład lyocell bambusowy wykorzystuje proces w pętli zamkniętej, w którym ponownie wykorzystuje się 99% środków chemicznych wymaganych do produkcji, co znacznie zmniejsza ilość odpadów i wpływ na środowisko.

  Podsumowanie:

  Tworzenie zrównoważonej garderoby nie musi być ograniczające. Porównanie włókien naturalnych i syntetycznych może nie być proste, ale zrozumienie zalet i wad może pomóc nam w wspieraniu bardziej zrównoważonych opcji i unikaniu szybkiej mody i szkodliwych praktyk.


  FAQ

  Jakie są przykłady włókien syntetycznych i naturalnych?

  Przykłady włókien naturalnych obejmują bawełnę, konopie, len, wełnę i jedwab. Tkaniny syntetyczne obejmują poliester, nylon, akryl i lycrę.

  Jakie są różnice między włóknami syntetycznymi?

  • Włókna akrylowe: włókna akrylowe, to syntetyczne polimery wykonane z akrylonitrylu. Znane są ze swojej miękkości i ciepła, często naśladując w dotyku wełnę. Kluczowe cechy włókien akrylowych obejmują odporność na światło słoneczne i pleśń. Powszechnie stosowane są w swetrach, szalikach i innej odzieży na zimne dni ze względu na ich właściwości izolacyjne.
  • Włókna poliestrowe: włókna poliestrowe pochodzą z chemikaliów na bazie ropy naftowej i są lubiane za odporność na zagniecenia. Wykorzystuje się je w różnych elementach garderoby, od koszul i bluzek po sukienki i odzież sportową. Poliester, znany jest ze swojej zdolności do zachowywania swojego kształtu i odporności na wilgoć, co czyni go częstym wyborem w przypadku odzieży sportowej.
  • Włókna nylonowe: nylon to syntetyczny polimer opracowany jako substytut jedwabiu podczas II wojny światowej. Jest znany ze swojej siły i odporności. Nylon jest wytwarzany z produktów petrochemicznych i jest powszechnie stosowany w wyrobach pończoszniczych, pończochach, bieliźnie i odzieży sportowej ze względu na jego trwałość i zdolność do idealnego dopasowania.
 • Edukacja modowa,  biznes odzieżowy

  POWSTANIE SZYBKIEJ MODY: JAK SIĘ TU DOSTALIŚMY I DOKĄD ZMIERZAMY?

  Na cześć Dnia Ziemi 2024, pomyśleliśmy, że możemy przyjrzeć się wzrostowi szybkiej mody i temu, co możemy z tym zrobić. Jako studenci mody, projektanci, edukatorzy, sprzedawcy detaliczni i jako obywatele świata, jesteśmy to winni naszej planecie!


  WZROST SZYBKIEJ MODY


  Odzież neutralna w kolorze wiedzie na stojaku sklepowym (Zdjęcie: Pexels/Rachel Claire)

  Odzież neutralna w kolorze wiedzie na stojaku sklepowym (Zdjęcie: Pexels/Rachel Claire)

  Czy wiesz, że każdego roku na całym świecie produkuje się ponad 100 miliardów nowych ubrań?

  Niezrównoważone praktyki, takie jak nadprodukcja i nieetyczne wytwarzanie, stały się powszechne w świecie szybkiej mody. Dziś szybka moda jest dominującą częścią naszego świata, ale nie zawsze tak było.

  Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musi tak pozostać. W tym artykule zbadamy, jak szybko moda zyskała na znaczeniu, jakie problemy się z nią wiązały i w jaki sposób możemy wprowadzić zmiany, aby stworzyć bardziej zrównoważoną przyszłość mody, w której etyczne i zrównoważone praktyki stają się nową normą.


  POCZĄTKI I EKSPANSJA SZYBKIEJ MODY


  Firmy z tzw”fast fashion” traktują priorytetowo szybkie metody produkcji, aby wytwarzać niedrogą odzież niskiej jakości. Zwykle kopiują popularne style innych projektantów i wytwarzają je po niższych kosztach w drodze masowej produkcji.

  Przed rewolucją przemysłową nowa odzież była w większości wykonywana ręcznie przez wykwalifikowanych pracowników i była dostępna przede wszystkim dla klas zamożnych. Wraz z pojawieniem się nowych technologii na początku XX wieku w produkcji mody zaczęły zachodzić duże zmiany. Producenci znaleźli sposoby na obniżenie kosztów poprzez nowe maszyny i outsourcing nisko opłacanym pracownikom.

  Mężczyźni wyciągają stojaki ubrań przez Dzielnicę Odzieży w Nowym Jorku, w 1955 roku (zdjęcie: World Telegram & Sun photo by Al Ravenna)

  W połowie XX wieku firmy modowe przestawiły się na produkcję globalną, wykorzystując produkcję zagraniczną, aby płacić pracownikom niższe płace. Wywołało to nową falę produkcji odzieży, w której ubrania szyto szybciej i taniej.

  W latach 90-tych tendencja ta szybko nabierała tempa. Godnym uwagi graczem jest hiszpańska marka modowa Zara. Założyciel Amancio Ortega rozpoczął swoją działalność od tworzenia tańszych wersji już popularnych kreacji projektantów, które powstawały w małych partiach, aby jak najszybciej trafiły do sklepów.

  Rzędy kurtek wiszą w zakładzie produkcyjnym Zara (zdjęcie: Business Insider/Mary Hanbury)

  W 1989 roku, krótko po tym, jak Zara rozszerzyła się na Nowy Jork, New York Times nazwał firmę “fast fashion,”nazywając w ten sposób ruch.

  W następnych latach „fast fashion” drastycznie zmieniła branżę: samą odzież, społeczne postrzeganie odzieży, a także wpływ na planetę jako całość.


  KWESTIE ŚRODOWISKOWE I SKUTKI SPOŁECZNE „FAST FASHION”


  Wraz ze zmianą cen odzieży zmieniały się także nastawienia społeczne. Pogląd na odzież zmienił się z czegoś, o co należy dbać, na coś, co należy wyrzucić.

  Prowadzi to do zwiększonej konsumpcji i większej ilości odpadów, co jest szczególnie problematyczne, biorąc pod uwagę wysokie straty dla środowiska, jakie powodują praktyki szybkiej mody: szacunkowo 2–8% rocznej globalnej emisji dwutlenku węgla pochodzi z samego przemysłu modowego.

  Fast fashion stawia także na wykorzystanie tańszych tkanin. Chociaż zarówno tkaniny naturalne, jak i syntetyczne mogą być wykorzystywane w sposób zrównoważony, firmy z branży fast fashion wybierają tanie i niskiej jakości opcje. Często oznacza to nieorganiczną bawełnę, określaną jako najbrudniejsza uprawa świata ze względu na duże ilości stosowanych pestycydów, lub tanie tworzywa sztuczne, takie jak poliester, które opierają się na dużych ilościach pierwotnych paliw kopalnych i powodują zanieczyszczenie mikroplastikami.

  Szybka moda jest również szkodliwa dla pracowników branży odzieżowej. Szacuje się, że tylko 2% pracowników branży modowej na całym świecie otrzymuje godną pensję, a wielu pracuje w niebezpiecznym lub niezdrowym środowisku.


  PRZEJŚCIE DO BARDZIEJ ZRÓWNOWAŻONEJ PRZYSZŁOŚCI


  Choć obecny stan szybkiej mody może wydawać się ponury, w miarę jak świadomość tych kwestii zaczyna rosnąć, czasy zaczynają się zmieniać.

  Urzędnicy w Parlamencie Europejskim rzucają światło na te problemy, edukują i głośno mówią o wpływie produkcji tekstyliów i odpadów tekstylnych na środowisko.

  W Polsce są już marki odzieżowe, które zwracają uwagę na wysoką jakość materiałów, świadomie rezygnując z poliestru i jego pochodnych, tu możemy wyróżnić te których jesteśmy pewni: THE ODDER SIDE, LE COLLET, TRUE COLOR BY ANN

  Torba materiałowa wykonana z przetworzonego plastiku wydobytego z Oceanu (fot. urbankissed.com)

  Innowacyjne materiały również mają na to wpływ. Na przykład Econyl i rPET (poliester z recyklingu) tworzą nowe tkaniny z odpadów pokonsumenckich, takich jak sieci na ryby z recyklingu i butelki na wodę.

  Coraz popularniejsze są także zrównoważone alternatywy dla skóry. Jednym z przykładów jest firma Polybion, która uprawia roślinną alternatywę dla skóry ze sfermentowanych odpadów owocowych.

  Jako konsumenci możemy podjąć kroki, aby uniknąć szybkiej mody. Od nauczenia się, jak identyfikować etyczne firmy po wspieranie drobnych projektantów – nawet mały krok jest krokiem w kierunku bardziej zrównoważonej i etycznej przyszłości w modzie.

  Konsumencie, powiedz nam, w jaki sposób zdecydujesz się na zrównoważoną modę?

 • Czy wiesz:

  Która wełna najlepiej Cię ogrzeje?

  Każdy rodzaj wełny ma inne właściwości, sprawia to, że wełna jest idealna na różne okoliczności.

  Sprawdź jaka wełna przyda się na zimę w górach a co sprawdzi się na co dzień

  RODZAJ WEŁNY

  Kaszmir

  • Zapewnia wysoki komfort termiczny
  • Jest cieplejszy niż wełna owcza
  • Idealna do zimowych stylizacji (płaszcz, sweter) a także jako luksusowy dodatek (szalik)

  Merino

  • Ma właściwości termoregulacyjne, czyli ogrzewa nas gdy jest zimno, ale nie przegrzewa gdy wchodzimy do ciepłego pomieszczenia
  • Nie pochłania zapachów i samoczynnie się regeneruje, dlatego jest idealna jako bielizna termiczna
  • Idealna do zimowych sportów oraz na co dzień jeśli przebywamy w różnych temperaturach

  Alpaka

  • Bardzo dobrze chroni ciało przed chłodem
  • Ogrzewa lepiej niż wełna owcza
  • Idealna na zimowe spacery w bardzo mroźne dni lub wypad w góry

  Moher

  • To jedyna wełna, która się nie filcuje
  • Podobnie jak kaszmir, który też jest wełna pozyskiwaną z kóz, grzeje lepiej niż owcza wełna
  • Idealna na zimowe efektowne stylizacje dzięki swoim połyskującym, puchatym włóknom

  Wielbłądzia

  • To najbardziej odporny rodzaj wełny, ma odporność aż 70% większą niż wełna merino
  • Odpycha cząsteczki wody i wypuszcza nadmiar ciepłego powietrza na zewnątrz przez co zapobiega przegrzaniu
  • Idealna na zimowe okrycia, oraz przejściowe swetry, gdy temperatura powietrza mocno się waha

  NA KONIEC CIEKAWOSTKI

  Jaka wełna jest najcieplejsza?

  Qiviut z wołów piżmowych

  Jaka wełna jest najbardziej delikatna?

  Angora

  Jaka wełna jest najdroższa?

  Wikunii

  alpaka angora bambus bawełna cotton delikatny fashion fashion business fast fashion higroskopijny jedwab kaszmir konopie luksusowy materiał merino moher planeta poliamid poliester qiviut silk tkanina trwały wełna wielbład wikunii wool zrównoważona moda

 • Rodzaje materiałów

  Odkryj niezwykłe piękno i właściwości jedwabiu

  Jedwab jest jednym z najbardziej luksusowych materiałów, który od wieków fascynuje ludzi swoją delikatnością, miękkością i elegancją. Pochodzący z kokonów jedwabnika jedwab jest nie tylko symbolem bogactwa, ale także posiada szereg unikalnych właściwości, które sprawiają, że jest niezwykle ceniony w przemyśle tekstylnym. Poznajmy bliżej tajemnice tego wyjątkowego materiału.

  Miękkość i Delikatność

  Jedwab, znany ze swojej niezwykłej miękkości i delikatności, jest jednym z najbardziej luksusowych materiałów tekstylnych dostępnych na rynku. Jego subtelna struktura pozwala na delikatne przesuwanie się po skórze, oferując niesamowity komfort noszenia. Dotknięcie jedwabiu to uczucie miękkości, które przenosi Cię w świat delikatności i elegancji. Nawet najdelikatniejszy dotyk jedwabiu na skórze sprawia, że czujesz się otulony luksusem. Ten wyjątkowy materiał zapewnia uczucie miękkości bez żadnych kompromisów, co sprawia, że noszenie ubrań z jedwabiu jest niezrównanym doznaniem. Jego delikatność sprawia, że jest idealny dla osób o wrażliwej skórze, zapewniając maksymalny komfort nawet podczas długotrwałego noszenia. Jedwab nie tylko kusi swoją miękkością, ale także zachwyca swoją delikatnością, tworząc subtelne i eleganckie kreacje. To materiał, który zasługuje na uwagę ze względu na swoją niezrównaną delikatność i doskonały komfort noszenia.

  Lekkość

  Jedwab to materiał nie tylko wyjątkowo miękki i delikatny, ale także niezwykle lekki. Choć może się wydawać subtelny, jego lekkość jest niezaprzeczalna, co sprawia, że jest doskonałym wyborem na każdą porę roku. Noszenie ubrań z jedwabiu jest prawie nieodczuwalne, dzięki czemu zapewniają one nieskrępowany komfort przez cały dzień.

  Ta lekkość pozwala skórze oddychać, co jest szczególnie ważne w gorące dni. Jedwabne tkaniny są przyjemne w dotyku i zapewniają uczucie lekkości, które można docenić zarówno podczas noszenia ubrań, jak i pościeli. Lekki charakter jedwabiu sprawia, że jest on również doskonałym wyborem na podróże, nie obciążając bagażu. Niezależnie od tego, czy nosisz jedwab na co dzień czy od święta, jego lekkość zawsze będzie odczuwalna. Dzięki swojej lekkości, jedwab jest również łatwy do pielęgnacji i przechowywania.

  Regulacja temperatury

  Jedwab to materiał o wyjątkowej zdolności do regulacji temperatury ciała, co sprawia, że jest idealny na każdą porę roku. W ciepłe dni jedwab chłodzi skórę, zapewniając uczucie świeżości i komfortu. Natomiast w chłodniejsze dni jedwab utrzymuje ciepło, chroniąc przed zimnem i zapewniając przyjemne uczucie ciepła. Ta zdolność do regulacji temperatury sprawia, że jedwabne ubrania są doskonałym wyborem zarówno latem, jak i zimą. Dzięki temu możesz czuć się komfortowo i zrównoważenie temperatury ciała przez cały rok. Jedwab jest więc nie tylko elegancki, ale także funkcjonalny, dostarczając optymalnej wygody w każdych warunkach. Jest to materiał, który dostosowuje się do Twoich potrzeb termicznych, zapewniając maksymalny komfort noszenia. Dla osób poszukujących nie tylko stylowych, ale także praktycznych rozwiązań, jedwab jest doskonałym wyborem.

  Trwałość

  Trwałość jedwabiu jest niezwykła i często zaskakuje swoją wytrzymałością, pomimo jego delikatnej struktury. Ubrania z jedwabiu, odpowiednio pielęgnowane, mogą służyć przez wiele lat, zachowując swoją pierwotną jakość. Nawet przy częstym noszeniu i praniu, jedwab zachowuje swoją wyjątkową trwałość, co czyni go doskonałym materiałem na codzienne ubrania. Jedwab jest również odporny na rozciąganie i odkształcenia, co sprawia, że ubrania wykonane z tego materiału zachowują swój kształt i formę nawet po długotrwałym użytkowaniu. Dzięki swojej trwałości, jedwab jest ceniony nie tylko przez projektantów mody, ale także przez osoby poszukujące wysokiej jakości tkanin. Trwałość jedwabiu sprawia, że jest on również doskonałym materiałem na dodatki do wnętrz, takie jak zasłony czy pościel. Jedwab to nie tylko symbol luksusu, ale także trwałości i wyrafinowania, który przetrwa próbę czasu.

  Luksusowy wygląd

  Jedwab to materiał, który od wieków kojarzony jest z luksusem i elegancją, dzięki swojemu pięknemu połyskowi i wyjątkowej fakturze. Jego gładka i lśniąca powierzchnia nadaje ubraniom niepowtarzalny luksusowy wygląd, który przyciąga uwagę i emanuje wyrafinowaniem. Nawet najprostsze kroje stają się wyjątkowe, gdy wykonane są z jedwabiu, dzięki jego naturalnej elegancji. Połysk jedwabiu sprawia, że ubrania z tego materiału doskonale prezentują się zarówno na wyjątkowych okazjach, jak i podczas codziennych spotkań. Dodatek jedwabiu do garderoby natychmiast podnosi jej wartość estetyczną i dodaje wyjątkowego uroku. Nie ma nic bardziej luksusowego niż dotknięcie jedwabiu i obcowanie z jego niesamowitą teksturą. Jedwab jest więc nie tylko materiałem, ale także symbolem wysokiego statusu i elegancji.

  Hipoalergiczność

  Jedwab to materiał, który często jest preferowany przez osoby z wrażliwą skórą ze względu na swoje hipoalergiczne właściwości. Dzięki swojej naturalnej strukturze i brakowi sztucznych dodatków, jedwab rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Jest to więc idealny wybór dla osób z alergiami skórnymi czy problemami dermatologicznymi. Hipoalergiczność jedwabiu sprawia, że jest on przyjazny dla skóry nawet najbardziej wrażliwych osób, nie powodując podrażnień czy wysypki. Ponadto, jedwab absorbuje wilgoć z powierzchni skóry, co przyczynia się do utrzymania jej sucha i zdrowa. Dzięki tym właściwościom, jedwab jest szczególnie polecany dla osób borykających się z alergiami, egzemą czy atopowym zapaleniem skóry. To nie tylko materiał o wyjątkowym pięknie, ale także o trosce o zdrowie i komfort skóry.

  Podsumowując, jedwab to nie tylko materiał o wyjątkowym pięknie, ale także o niezrównanych właściwościach. Niezależnie od tego, czy jest wykorzystywany do szycia luksusowych ubrań czy też dodatków do wnętrz, jedwab zawsze będzie symbolizować elegancję i wyrafinowanie. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji przetestować uroków jedwabiu, warto dać mu szansę i odkryć, jak niezwykły może być ten materiał.