• Edukacja modowa,  biznes odzieżowy

  POWSTANIE SZYBKIEJ MODY: JAK SIĘ TU DOSTALIŚMY I DOKĄD ZMIERZAMY?

  Na cześć Dnia Ziemi 2024, pomyśleliśmy, że możemy przyjrzeć się wzrostowi szybkiej mody i temu, co możemy z tym zrobić. Jako studenci mody, projektanci, edukatorzy, sprzedawcy detaliczni i jako obywatele świata, jesteśmy to winni naszej planecie!


  WZROST SZYBKIEJ MODY


  Odzież neutralna w kolorze wiedzie na stojaku sklepowym (Zdjęcie: Pexels/Rachel Claire)

  Odzież neutralna w kolorze wiedzie na stojaku sklepowym (Zdjęcie: Pexels/Rachel Claire)

  Czy wiesz, że każdego roku na całym świecie produkuje się ponad 100 miliardów nowych ubrań?

  Niezrównoważone praktyki, takie jak nadprodukcja i nieetyczne wytwarzanie, stały się powszechne w świecie szybkiej mody. Dziś szybka moda jest dominującą częścią naszego świata, ale nie zawsze tak było.

  Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musi tak pozostać. W tym artykule zbadamy, jak szybko moda zyskała na znaczeniu, jakie problemy się z nią wiązały i w jaki sposób możemy wprowadzić zmiany, aby stworzyć bardziej zrównoważoną przyszłość mody, w której etyczne i zrównoważone praktyki stają się nową normą.


  POCZĄTKI I EKSPANSJA SZYBKIEJ MODY


  Firmy z tzw”fast fashion” traktują priorytetowo szybkie metody produkcji, aby wytwarzać niedrogą odzież niskiej jakości. Zwykle kopiują popularne style innych projektantów i wytwarzają je po niższych kosztach w drodze masowej produkcji.

  Przed rewolucją przemysłową nowa odzież była w większości wykonywana ręcznie przez wykwalifikowanych pracowników i była dostępna przede wszystkim dla klas zamożnych. Wraz z pojawieniem się nowych technologii na początku XX wieku w produkcji mody zaczęły zachodzić duże zmiany. Producenci znaleźli sposoby na obniżenie kosztów poprzez nowe maszyny i outsourcing nisko opłacanym pracownikom.

  Mężczyźni wyciągają stojaki ubrań przez Dzielnicę Odzieży w Nowym Jorku, w 1955 roku (zdjęcie: World Telegram & Sun photo by Al Ravenna)

  W połowie XX wieku firmy modowe przestawiły się na produkcję globalną, wykorzystując produkcję zagraniczną, aby płacić pracownikom niższe płace. Wywołało to nową falę produkcji odzieży, w której ubrania szyto szybciej i taniej.

  W latach 90-tych tendencja ta szybko nabierała tempa. Godnym uwagi graczem jest hiszpańska marka modowa Zara. Założyciel Amancio Ortega rozpoczął swoją działalność od tworzenia tańszych wersji już popularnych kreacji projektantów, które powstawały w małych partiach, aby jak najszybciej trafiły do sklepów.

  Rzędy kurtek wiszą w zakładzie produkcyjnym Zara (zdjęcie: Business Insider/Mary Hanbury)

  W 1989 roku, krótko po tym, jak Zara rozszerzyła się na Nowy Jork, New York Times nazwał firmę “fast fashion,”nazywając w ten sposób ruch.

  W następnych latach „fast fashion” drastycznie zmieniła branżę: samą odzież, społeczne postrzeganie odzieży, a także wpływ na planetę jako całość.


  KWESTIE ŚRODOWISKOWE I SKUTKI SPOŁECZNE „FAST FASHION”


  Wraz ze zmianą cen odzieży zmieniały się także nastawienia społeczne. Pogląd na odzież zmienił się z czegoś, o co należy dbać, na coś, co należy wyrzucić.

  Prowadzi to do zwiększonej konsumpcji i większej ilości odpadów, co jest szczególnie problematyczne, biorąc pod uwagę wysokie straty dla środowiska, jakie powodują praktyki szybkiej mody: szacunkowo 2–8% rocznej globalnej emisji dwutlenku węgla pochodzi z samego przemysłu modowego.

  Fast fashion stawia także na wykorzystanie tańszych tkanin. Chociaż zarówno tkaniny naturalne, jak i syntetyczne mogą być wykorzystywane w sposób zrównoważony, firmy z branży fast fashion wybierają tanie i niskiej jakości opcje. Często oznacza to nieorganiczną bawełnę, określaną jako najbrudniejsza uprawa świata ze względu na duże ilości stosowanych pestycydów, lub tanie tworzywa sztuczne, takie jak poliester, które opierają się na dużych ilościach pierwotnych paliw kopalnych i powodują zanieczyszczenie mikroplastikami.

  Szybka moda jest również szkodliwa dla pracowników branży odzieżowej. Szacuje się, że tylko 2% pracowników branży modowej na całym świecie otrzymuje godną pensję, a wielu pracuje w niebezpiecznym lub niezdrowym środowisku.


  PRZEJŚCIE DO BARDZIEJ ZRÓWNOWAŻONEJ PRZYSZŁOŚCI


  Choć obecny stan szybkiej mody może wydawać się ponury, w miarę jak świadomość tych kwestii zaczyna rosnąć, czasy zaczynają się zmieniać.

  Urzędnicy w Parlamencie Europejskim rzucają światło na te problemy, edukują i głośno mówią o wpływie produkcji tekstyliów i odpadów tekstylnych na środowisko.

  W Polsce są już marki odzieżowe, które zwracają uwagę na wysoką jakość materiałów, świadomie rezygnując z poliestru i jego pochodnych, tu możemy wyróżnić te których jesteśmy pewni: THE ODDER SIDE, LE COLLET, TRUE COLOR BY ANN

  Torba materiałowa wykonana z przetworzonego plastiku wydobytego z Oceanu (fot. urbankissed.com)

  Innowacyjne materiały również mają na to wpływ. Na przykład Econyl i rPET (poliester z recyklingu) tworzą nowe tkaniny z odpadów pokonsumenckich, takich jak sieci na ryby z recyklingu i butelki na wodę.

  Coraz popularniejsze są także zrównoważone alternatywy dla skóry. Jednym z przykładów jest firma Polybion, która uprawia roślinną alternatywę dla skóry ze sfermentowanych odpadów owocowych.

  Jako konsumenci możemy podjąć kroki, aby uniknąć szybkiej mody. Od nauczenia się, jak identyfikować etyczne firmy po wspieranie drobnych projektantów – nawet mały krok jest krokiem w kierunku bardziej zrównoważonej i etycznej przyszłości w modzie.

  Konsumencie, powiedz nam, w jaki sposób zdecydujesz się na zrównoważoną modę?

 • Czy wiesz:

  Która wełna najlepiej Cię ogrzeje?

  Każdy rodzaj wełny ma inne właściwości, sprawia to, że wełna jest idealna na różne okoliczności.

  Sprawdź jaka wełna przyda się na zimę w górach a co sprawdzi się na co dzień

  RODZAJ WEŁNY

  Kaszmir

  • Zapewnia wysoki komfort termiczny
  • Jest cieplejszy niż wełna owcza
  • Idealna do zimowych stylizacji (płaszcz, sweter) a także jako luksusowy dodatek (szalik)

  Merino

  • Ma właściwości termoregulacyjne, czyli ogrzewa nas gdy jest zimno, ale nie przegrzewa gdy wchodzimy do ciepłego pomieszczenia
  • Nie pochłania zapachów i samoczynnie się regeneruje, dlatego jest idealna jako bielizna termiczna
  • Idealna do zimowych sportów oraz na co dzień jeśli przebywamy w różnych temperaturach

  Alpaka

  • Bardzo dobrze chroni ciało przed chłodem
  • Ogrzewa lepiej niż wełna owcza
  • Idealna na zimowe spacery w bardzo mroźne dni lub wypad w góry

  Moher

  • To jedyna wełna, która się nie filcuje
  • Podobnie jak kaszmir, który też jest wełna pozyskiwaną z kóz, grzeje lepiej niż owcza wełna
  • Idealna na zimowe efektowne stylizacje dzięki swoim połyskującym, puchatym włóknom

  Wielbłądzia

  • To najbardziej odporny rodzaj wełny, ma odporność aż 70% większą niż wełna merino
  • Odpycha cząsteczki wody i wypuszcza nadmiar ciepłego powietrza na zewnątrz przez co zapobiega przegrzaniu
  • Idealna na zimowe okrycia, oraz przejściowe swetry, gdy temperatura powietrza mocno się waha

  NA KONIEC CIEKAWOSTKI

  Jaka wełna jest najcieplejsza?

  Qiviut z wołów piżmowych

  Jaka wełna jest najbardziej delikatna?

  Angora

  Jaka wełna jest najdroższa?

  Wikunii

  alpaka angora delikatny fashion fashion business fast fashion higroskopijny jedwab kaszmir luksusowy materiał merino moher planeta qiviut tkanina trwały wełna wielbład wikunii zrównoważona moda

 • Rodzaje materiałów

  Odkryj niezwykłe piękno i właściwości jedwabiu

  Jedwab jest jednym z najbardziej luksusowych materiałów, który od wieków fascynuje ludzi swoją delikatnością, miękkością i elegancją. Pochodzący z kokonów jedwabnika jedwab jest nie tylko symbolem bogactwa, ale także posiada szereg unikalnych właściwości, które sprawiają, że jest niezwykle ceniony w przemyśle tekstylnym. Poznajmy bliżej tajemnice tego wyjątkowego materiału.

  Miękkość i Delikatność

  Jedwab, znany ze swojej niezwykłej miękkości i delikatności, jest jednym z najbardziej luksusowych materiałów tekstylnych dostępnych na rynku. Jego subtelna struktura pozwala na delikatne przesuwanie się po skórze, oferując niesamowity komfort noszenia. Dotknięcie jedwabiu to uczucie miękkości, które przenosi Cię w świat delikatności i elegancji. Nawet najdelikatniejszy dotyk jedwabiu na skórze sprawia, że czujesz się otulony luksusem. Ten wyjątkowy materiał zapewnia uczucie miękkości bez żadnych kompromisów, co sprawia, że noszenie ubrań z jedwabiu jest niezrównanym doznaniem. Jego delikatność sprawia, że jest idealny dla osób o wrażliwej skórze, zapewniając maksymalny komfort nawet podczas długotrwałego noszenia. Jedwab nie tylko kusi swoją miękkością, ale także zachwyca swoją delikatnością, tworząc subtelne i eleganckie kreacje. To materiał, który zasługuje na uwagę ze względu na swoją niezrównaną delikatność i doskonały komfort noszenia.

  Lekkość

  Jedwab to materiał nie tylko wyjątkowo miękki i delikatny, ale także niezwykle lekki. Choć może się wydawać subtelny, jego lekkość jest niezaprzeczalna, co sprawia, że jest doskonałym wyborem na każdą porę roku. Noszenie ubrań z jedwabiu jest prawie nieodczuwalne, dzięki czemu zapewniają one nieskrępowany komfort przez cały dzień.

  Ta lekkość pozwala skórze oddychać, co jest szczególnie ważne w gorące dni. Jedwabne tkaniny są przyjemne w dotyku i zapewniają uczucie lekkości, które można docenić zarówno podczas noszenia ubrań, jak i pościeli. Lekki charakter jedwabiu sprawia, że jest on również doskonałym wyborem na podróże, nie obciążając bagażu. Niezależnie od tego, czy nosisz jedwab na co dzień czy od święta, jego lekkość zawsze będzie odczuwalna. Dzięki swojej lekkości, jedwab jest również łatwy do pielęgnacji i przechowywania.

  Regulacja temperatury

  Jedwab to materiał o wyjątkowej zdolności do regulacji temperatury ciała, co sprawia, że jest idealny na każdą porę roku. W ciepłe dni jedwab chłodzi skórę, zapewniając uczucie świeżości i komfortu. Natomiast w chłodniejsze dni jedwab utrzymuje ciepło, chroniąc przed zimnem i zapewniając przyjemne uczucie ciepła. Ta zdolność do regulacji temperatury sprawia, że jedwabne ubrania są doskonałym wyborem zarówno latem, jak i zimą. Dzięki temu możesz czuć się komfortowo i zrównoważenie temperatury ciała przez cały rok. Jedwab jest więc nie tylko elegancki, ale także funkcjonalny, dostarczając optymalnej wygody w każdych warunkach. Jest to materiał, który dostosowuje się do Twoich potrzeb termicznych, zapewniając maksymalny komfort noszenia. Dla osób poszukujących nie tylko stylowych, ale także praktycznych rozwiązań, jedwab jest doskonałym wyborem.

  Trwałość

  Trwałość jedwabiu jest niezwykła i często zaskakuje swoją wytrzymałością, pomimo jego delikatnej struktury. Ubrania z jedwabiu, odpowiednio pielęgnowane, mogą służyć przez wiele lat, zachowując swoją pierwotną jakość. Nawet przy częstym noszeniu i praniu, jedwab zachowuje swoją wyjątkową trwałość, co czyni go doskonałym materiałem na codzienne ubrania. Jedwab jest również odporny na rozciąganie i odkształcenia, co sprawia, że ubrania wykonane z tego materiału zachowują swój kształt i formę nawet po długotrwałym użytkowaniu. Dzięki swojej trwałości, jedwab jest ceniony nie tylko przez projektantów mody, ale także przez osoby poszukujące wysokiej jakości tkanin. Trwałość jedwabiu sprawia, że jest on również doskonałym materiałem na dodatki do wnętrz, takie jak zasłony czy pościel. Jedwab to nie tylko symbol luksusu, ale także trwałości i wyrafinowania, który przetrwa próbę czasu.

  Luksusowy wygląd

  Jedwab to materiał, który od wieków kojarzony jest z luksusem i elegancją, dzięki swojemu pięknemu połyskowi i wyjątkowej fakturze. Jego gładka i lśniąca powierzchnia nadaje ubraniom niepowtarzalny luksusowy wygląd, który przyciąga uwagę i emanuje wyrafinowaniem. Nawet najprostsze kroje stają się wyjątkowe, gdy wykonane są z jedwabiu, dzięki jego naturalnej elegancji. Połysk jedwabiu sprawia, że ubrania z tego materiału doskonale prezentują się zarówno na wyjątkowych okazjach, jak i podczas codziennych spotkań. Dodatek jedwabiu do garderoby natychmiast podnosi jej wartość estetyczną i dodaje wyjątkowego uroku. Nie ma nic bardziej luksusowego niż dotknięcie jedwabiu i obcowanie z jego niesamowitą teksturą. Jedwab jest więc nie tylko materiałem, ale także symbolem wysokiego statusu i elegancji.

  Hipoalergiczność

  Jedwab to materiał, który często jest preferowany przez osoby z wrażliwą skórą ze względu na swoje hipoalergiczne właściwości. Dzięki swojej naturalnej strukturze i brakowi sztucznych dodatków, jedwab rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Jest to więc idealny wybór dla osób z alergiami skórnymi czy problemami dermatologicznymi. Hipoalergiczność jedwabiu sprawia, że jest on przyjazny dla skóry nawet najbardziej wrażliwych osób, nie powodując podrażnień czy wysypki. Ponadto, jedwab absorbuje wilgoć z powierzchni skóry, co przyczynia się do utrzymania jej sucha i zdrowa. Dzięki tym właściwościom, jedwab jest szczególnie polecany dla osób borykających się z alergiami, egzemą czy atopowym zapaleniem skóry. To nie tylko materiał o wyjątkowym pięknie, ale także o trosce o zdrowie i komfort skóry.

  Podsumowując, jedwab to nie tylko materiał o wyjątkowym pięknie, ale także o niezrównanych właściwościach. Niezależnie od tego, czy jest wykorzystywany do szycia luksusowych ubrań czy też dodatków do wnętrz, jedwab zawsze będzie symbolizować elegancję i wyrafinowanie. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji przetestować uroków jedwabiu, warto dać mu szansę i odkryć, jak niezwykły może być ten materiał.